קעקועים ועברינות

כל מוקו אוגר בו מידע בין דורי עתיק. המוקו הוא השתקפות של הסיפור המשפחתי והשבטי של העונד אותו ומיקומו בעץ המשפחתי ובהיררכיה השבטית.

לאורך המאה ה -20 אומנות קעקועים זו דוכאה והושתקה אך היא זוכה בשנים האחרונות לעדנה והרבה יותר מאורים כיום מסתובבים עם אומנות זו בגאווה. טא מוקו כיום הוא הרבה מיותר מהצהרה אפנתית.. או אופנה חולפת של המאורים… “זה מי שאנחנו ומאיפה שאנחנו באים…זה לאן שאנחנו הולכים והדרך שבה אנחנו רוצים ללכת…..”

קצת עובדות על קעקועים מאוריים:

טא מוקו – אומנות קעקועים מאוריים

מה הוא מוקו?

מוקו הוא השם של קעקועים מאוריים והתרבות הסובבת אותו.

מה ההבדל בין מוקו לטאטו?

טאטו היא מהמילה באנגלית המתארת קעקוע ובאה מהמילה הטהיטית טאטאו. טאטו היא מסורת של החדרת דיו מתחת לעור בעזרת מחט או חפץ חד אחר.. בעוד שמוקו הוא מנהג של צילוק וסימון הגוף בכדי לשקף את אילן היוחסין וההשתייכות השבטית של הלובש אותו. מבחינה תרבותית מוקו הוא סוג של הצהרת שייכות.

האם לסימנים במוקו יש משמעות?

לכל הסימנים יש משמעות, בדר”כ משמעות שבטית בין דורית שהועברה מאב לבן ומספרת על עברו השבטי של העונד אותו.

האם במוקו של ימינו זהה למוקו שקעקעו בעבר?

לרוב הדוגמאות יש בסיס ויזואלי דומה אך לאורך השנים חלו הרבה שינויים ומסורות חדשות של מוקו חיות לצד זיכרונות העבר.

מדוע נהוג לקעקע מוקו מסורתית גם על הישבן?

אסטטית, הישבן הוא מקום מאד חושני. מסורתית הוא מחבר את הדוגמאות המסורתיות שקועקעו על הגב עם הדוגמאות של אחורי הירכיים. נהוג לקעקע על הישבן ספירלות שמדגישות את הקימורים הטבעיים של הגוף.

מדוע מקעקעים מוקו על הפנים?

מוקו על הפנים היא ההצהרה האולטימטיבית שיכול אדם לעשות בכדי לבטא את זהותו כמאורי. המאורי מאמינים שהראש הוא האיבר הקדוש ביותר בגוף. לקעקע מוקו על הפנים מראה מי אתה בצורה המוצהרת ביותר.

האם רק גברים לובשים מוקו?

גם נשים לובשות מוקו. אישה לא תקעקע את כל הפנים אלא רק את הסנטר. לפעמים ניתן לראות נשים מקועקעות במצח, בשפה העליונה, נחיריים וגרון….

מדוע מוקו על הפנים נראה מפחיד כל כך?

הרבה פעמים מוקו נתפס סטראוטיפית כמאיים ללא קשר לכוונת הלובש אותו. הקווים המקועקעים מדגישים את קווי ההבעה הטבעיים של הגוף ומעצימים כל תזוזה של הפנים. לא מן הנמנע שלמוקו הייתה גם השפעה מרתיעה בשדה הקרב.

האם רק מאורים מקעקעים מוקו?

מוקו הוא מסורת מאורית ושכך רק מאורי יכול לקעקע מוקו שלו מתלוות מסורות ורעיונות ייחודיים לתרבות זו. קעקועים שהם לא מוקו אך מושפעים מהתרבות המאורית לרוב נקראים קיריטוהי.

מה המשמעות של מוקו כיום?

אם הליך הקעקוע מתבצע כהלכה, המוקו ימשיך לסמל מה שהוא היה תמיד. סמל ליושרה, זהות ויוקרה כמו כן שייכות היסטורית.