קעקועי יאנטרה

יאנטרה (סאק יאנט) הוא זרם סגנון בקעקועים שמוצאו בקרב שבטי התאי שבתאילנד, בדרום מערב סין וצפון מערב ויאטנם. סגנון זה מתוארך בספרים סיניים עתיקים לפחות בכ-2000 שנה. הוא מורכב מגיאומטריה מקודשת, בעלי חיים ויישויות מיסטיות בצירוף משפטים עתיקים המעניקים הגנה, כח, מזל ועוד…לכל מי שיקעקע אותם על גופו.

כיום רוב הקעקועים מתבצעים בתאילנד אך גם בקמבודיה, לאוס ומינאמר.

 סאק- פירושו קעקוע ויאט הוא הביטוי בתאילנדית למילה הסנסקריט יאנטרה, סוג של דיאגרמה מיסטית. את קעקועי הקמעות הללו לרוב יקעקעו נזירים בודהיסטים בעזרת מוט ארוך שמחוברים אליו מחטים.
האמונה שבכוחם של הקעקועים להעניק הנגה וסגולות נוספות תועדה ביבשת אסיה כבר לפני 2000 שנה לערך. מוצאה כנראה בתרבות השבטית המאמינה כי לכל חפץ, מקום או יצור יש אנרגיה רוחנית שניתן בין ביתר לתעל לטובתנו ולשאוב ממנה דבר מה שאנו רוצים. לקעקועים כך גורסת האמונה יש כוחות משלהם ויש בהם קסם,בריאות ומזל.


הכיתוב שמקועקע משתנה בהתאם למיקום הגיאוגרפי ולתרבות. בקמבודיה ומרכז תאילנד משתמשים בכתיב הקמארי לעומת צפון תאילנד בשאן, או בכתיב מקומי. בלאוס בכתיב לאי.
נזירים שונים הוסיפו עם השנים למגוון הקעקועים הקיימים מלאי חדש של דוגמאות דרך חזיונות שקיבלו במדיטציות שערכו. חלק מדוגמאות היאנטרה שונו מזמן השאמאניזם הקדם הבודהיסטי, והאמונה בנשמות וכוחות בעלי החיים עברה גם לתרבות התאילנדית.


האמונה גורסת שקעקועי היאנטרה יכולים לתת מכוחם בשלושה אופני עיקריים. הראשון – ללובש אותם בכך שהוא יעניק להם כח או הגנה או להרחיק רוע או קושי. מאד נפוץ ששוטרים, כבאים, אנשי צבא או פושעים יקעקעו על עצמם קעקועי הגנה שכאלו. ישנם קעקועים שמרחיקים כדורי אקדח… אופן שני הוא השפעה על אנשים אחרים שבסביבת המקועקע. קעקועים שיטילו מורא על אנשים אחרים אבל הם פועלים כל עוד המקועקע עוקב אחרי כללים מיוחדים כגון הימנעות ממאכלים מסויימים….


הכוחות של הקעקועים פוחתים עם הזמן…אז בכדי לטעון אותם מחדש הנזירים הבודהיסטים חוגגים את “הוואי קהרו” פרושו “לתת כבוד למורה/גורו שלך”… ההילולה מתרחשת במקדש וואט באנג פרא הידוע.
בזמן שהקעקועים במערב הם ברובם אסתטיים, בתאילנד הקעקועים טעונים ביכולות ספיריטואליות חזקות. הדוגמאות – קווים גאומטריים, פסוקים קדושים וחיות עוצמתיות ארוגות בד בבד במסורות בודהיסטיות עתיקות יוצרות תמהיל מיוחד שלרוב לא מובן לעיניים מערביות. בדרום מזרח אסיה הראש נחשב לאיבר החשוב והקדוש ביותר. ככל שנתרחק מהראש כך האיבר יהיה פחות נחשב…לכן לא נראה קעקועים בעלי חשיבות על הרגליים לדוגמא. ויש רבים הנעלבים כאשר הם רואים בודהה מקועקע על רגל מערבית לדוגמא.