לייל טאטל מקעקע

לייל טאטל הוא אחד מה”אבות המודרניים” של תרבות הקעקועים, והראשון מבין המקעקעים במאה ה-20 שיצא “החוצה” עם מקצוע המקעקע בהקשר של פתיחתו והוצאתו לאור למרחב התודעה הציבורית כאשר הופיע בשנת 1970 על שער גיליון המוסיקה הנודע, “רולינג סטון”, מגזין שעסק בקשר בין מוסיקה לקעקועים.


לייל נולד ב-1930 באיווה, אך גדל בקליפורניה. כנער היה די פרוע וחיפש ריגושים. בגיל 14 נהג לברוח מהבית לעיתים. באחד מהשיטוטים שלו הגיע לקרקס נודד ונחשף בפעם הראשונה לקעקועים. באותה תקופה גם קועקע בפעם הראשונה, לב עם המילה אמא בתוכו. הקעקוע עלה 3.5 דולרים. הוא תמיד מספר שהוא זוכר את הרגע בו נכנס לחנות אך לא היה לו מושג כמה רגע זה ישנה את חייו….


את ההתמחות שלו החל אצל מקעקע אגדי אחר בשם ברט גרים ב-1949 שם צפה בשקיקה באלפי החיילים והימאים שהגיעו להתקעקע. צורת העבודה הזו וסגנון הקעקועים שהכיר שם השפיע עליו רבות ועזר לו בפיתוח הסגנון שלו.


לאחר תקופה הוא עבר לסן-פרנסיסקו ושם פתח את הסטודיו המפורסם שלו. ליד תחנת האוטובוס המרכזית. הוא נשאר שם 30 שנה.

טאטל מציין את שנות ה-60 ותנועת שחרור האישה כתחילתה של תקופת הפריחה של הקעקועים בעת המודרנית בארה”ב. יותר ויותר נשים החלו להתקעקע. בהתחלה במקומות נסתרים אך עם הזמן “יצאו” לקעקועים לאור.

כשג’ניס ג’ופלין הגיעה להתקעקע קרה “המפץ הגדול”…. ונחשול עצום של מקעקעים באמריקה קיבל בקשות לקעקועי ג’ניס…


גופו מכוסה מהצוואר ומטה והוא תמיד שמח לציין שהוא התקעקע בשש יבשות או לשוחח עם כל אחד ובכל הזדמנות על קעקועים.
לא כולם שמחו על הפרסום הגדול שעולם הקעקועים החל לקבל. תת-תרבות הקעקועים ומקצוע המקעקע שרדו שנים מתחת ל”רדאר” ה”תרבות הנורמלית” כתחום אפוף סודיות בו כל מקעקע היה שומר את סודות המקצוע לעצמו ולא משתף את הידע שלו אם אף אדם.


אחד המקעקעים שלא שמח על הגילויים הפומביים האלו היה מקעקע אגדי אחר בשם סיילור ג’רי. ג’רי טען בפני כל מי שהסכים לשמוע שטאטל מכר את המקצוע ועשה הכל למען קידום עצמי באופן חסר בושה. הוא תמיד ציין שהשער של הרולינג סטון עם תמונתו של טאטל מודבק על כיסוי האסלה בסטודיו שלו…


לייל הוא אספן כפייתי של מכונות קעקועים וכל דבר אחר הקשור למקצוע וברשותו האוסף הגדול ביותר בעולם בנושא.
טאטל פרש מקעקועים בשנת 1990 לאחר 60 שנה בתחום.אך הוא עדיין חלק מהסצינת הקעקועים העולמית. כשהוא משתתף בכנסים ותערוכות, מרצה ומלמד דור חדש של מקעקעים.