סגנון קעקועים צ'יקאנו

צ’יקאנו הוא שם לאמריקאים ממוצא מקסיקני. לקעקועים הסגנון יש משמעות עמוקה והם מייצגים את התרבות המקסיקאית/אמריקאית, אם זה במוטיבים דתיים, משפחתיים, תרבות הרחוב והכלא.


סגנון הצ’יקאנו בקעקועים מאופיין במונוכרומטיות ז”א שימוש בצבע שחור ודילולו לגווני אפור. קווים דקים והצללות עדינות. הסגנון מאופיין בריאליזם לא מושלם שעדיין לא בא לחקות תמונה אלא לפרש אותה בצורה ציורית יותר המתאימה לסגנון הקעקוע ונראית כקעקוע ולאו דווקא כתמונה.


הקעקועים יציגו בעיקר פורטרטים, מוטיבים דתיים נוצרים, תרבות רחוב, סמלי כנופיות וכתיב עם אותיות מסוגננות. תהילתם של קעקועים אלו באה להם בעיקר מרחובות לוס אנג’לס ורוב המוטיבים הקלאסיים של הסגנון באו במקור מבית הכלא. קעקועי צ’יקאנו הצמיחו מתוכן סגנונות קעקועים חדשים – פורטרטים, סגנון שחור אפור וריאליזם…וכשהם מקועקעים נכון הם נראים מדהים.


תת תרבויות משתמשות בסמלים ייחודיים, ולפעמים קעקועים, בכדי להבדיל את עצמם מהכלל וליצור מעין סדר/ארגון בקבוצה. קעקועי הצ’יקאנו הראשונים הופיעו בשנות ה-40 בכנופיה בשם פאצ’וקו. בעיקר בצורה של צלב המקועקע בין האגודל לאצבע המורה. קעקועים בכתב מחובר מהודר ופורטרטים היו גם הם נפוצים מאד אך זה לא היה עד שנות ה60 שהסגנון נהיה מעוצב ומובנה. הצב השולט של הקעקועים היה שחור על גווניו מכיוון שבבית הכלא הדיו היה נעשה ע”י האסירים עצמם מחומרי גלם שהיו בנמצא כך שלא היה ניתן לייצר צבעים במקום.
קעקועים בעלי מוטיבים דתיים יציגו בעיקר צלבים שהבולט ביניהם יהיה צלב הפ’צוקו. זה הוא צלב עם שלוש נקודות מעליו שמסמלות את הביטוי “החיים המשוגעים שלי” והצלב מסמל את אלוהים. הקעקוע הוא דתי אך גם משמש כסמל להשתייכות כנופייתית.


אולי הקעקוע שהכי מזוהה עם הסגנון הוא מסכות הדרמה…אחת צוחקת ואחת בוכה. קעקוע נפוץ בקרב חברי כנופיה. משמעותו – צחוק עכשיו בכה אח”כ ואומר על ההנאות הלא חוקיות שאתה עושה עכשיו תשלם ביוקר אח”כ…..


סגנון פופולרי שהתפתח מסטייל הצ’יקאנו הוא האותיות. מה שהתחיל ככתב אנגלי מחובר מהודר ומסוגנן התפתח לעיצובים מהריבים ויצירתיים של אותיות שמושפעות מתרבות הרחוב ומגרפיטי.
הנשר הוא עוד דוגמא פופולרית לקעקוע. משמעותו בתרבות האצטקית הוא לוחם והוא מופיע גם על הדגל המקסיקני.
וכמובן שאי אפשר לסיים ללא קעקועי “יום המתים”- גולגולת מעוטרת ומקושטת בפרחים, המציינת חג נפוץ הדרום ומרכז אמריקה בו מתייחדים עם זכר המתים.