אם גם אתם מתעניינים ב”קורס” לקעקועים, כנראה שגם אתם חלק מאותם אלפי האנשים ששיחקו עם הרעיון בלהיות מקעקע.

עם הפופולאריות הרבה שזוכה לה תרבות הקעקועים וההגעה לקהלים חדשים שלא היו חשופים עד כה, מגיעים יותר ויותר לקוחות שפעם לא היו חולמים להתקעקע למכוני הקעקועים. הקבלה של כתובת הקעקע כמשהו מיינסטרימי ולגיטימי מבחינה חברתית תרמה למקצוע המקעקע להיראות כמשהו מקובל.. שלא נגיד מכובד….. עד כדי כך שאנו מקבלים שיחות מהורים אשר ילדיהם מעוניינים לעבור קורס לקעקועים.

נתחיל בקצת היסטוריה…. בעבר כל תחום הקעקוע היה סמוי ובמקומות מסוימים אף לא חוקי. כתובות קעקע היו נפוצות בעיקר בקרב המעמד הנמוך, אנשים שהיו בשולי החברה ועבריינים. הן נשאו סטיגמה שלילית ומי שנשא את כתובת הקעקע שלו בפומבי הצהיר בכך על השתייכות למעמד מסוים או תת-תרבות מסויימת.קורס לקעקועים

מקעקעים שמרו על אופן עשיית הקעקוע, עשיית המחטים והפיגמנטים בסוד כמוס ולא היו חולקים שום מידע על התחום עם אף אחד. לפעמים היו מפיצים אפילו מידע שקרי בכדי לחבל בניסיונות המתחרים. המקצוע היה עובר פעמים רבות מאב לבנו או במקרים מסוימים לנשים. נשים שרצו להיות מקעקעות התחתנו עם מקעקעים בכדי שאלו ילמדו אותם את רזי המקצוע. אם היית ניגש למקעקע ו”מעז” לשאול אותו משהו שקשור למקצוע, במקרה הטוב היית נתקל בלגלוג, קללות או במקרה הגרוע יותר באלימות או אקדח שלוף…

מתלמדים שהורשו להיכנס לעולם הזה היו בדרך כלל מקועקעים מאד או קשורים לתחום ומכירים היטב את המורה המקעקע. ההתלמדות הייתה אורכת בדרך כלל שנים והייתה כוללת יחס משפיל וחודשים של עבודות בזויות כגון הברקת השירותים עם מברשת שיניים וכו’… היה אסור לשאול שאלות (כמה שזה נשמע אבסורדי) והמתלמד היה צריך פשוט לשתוק ולנסות ולהבין. מדי פעם היו זורקים לו איזושהי פיסת מידע שימושית אם הוא התנהג בסדר…. היחס היה מחפיר ונועד לנפות ולייאש את הבלתי מתאימים.

בימינו עם כמות האינפורמציה הבלתי מוגבלת באינטרנט והקבלה החברתית הפתאומית והמהירה יחסית שזוכה לה תרבות הקעקועים, כולם רוצים להיות מקעקעים. מבחוץ זה נראה מקצוע פשוט ומכניס. לא בדיוק….

חוץ מכשרון טבעי, ידע בציור, יחסי אנוש סבירים, טעם טוב וחוש טכני מצויין המקעקע הפוטנציאלי צריך גם סבלנות. סבלנות ללמוד, סבלנות לבצע וסבלנות להשתפר.

נגיע לנקודה קריטית בלמידה. בכדי להיות מקעקע סביר צריך להשקיע הרבה (שנים) והיות מוכנים להקריב הרבה מעצמכם ומזמנכם. סבלנות והקרבה הן בדיוק ההפך הגמור מהגדרה של קורס (אלא אם כן מדובר על קורס טייס שלוקח שנים….).

לא ניתן להיות מקעקע סביר או חצי מזה בתחום הזמן שמציעים “הקורסים” המהוללים הללו. ואם אין לכם אפשרות להתאמן ולצבור ניסיון באופן שוטף מיד לאחר ה”קורס” יהיה קשה מאד להבין מה למדתם. הלמידה היא אין סופית בתחום, על כך יעידו מקעקעים שבתחום כבר עשרות שנים והם לא מפסיקים ללמוד…

בכדי להיות מקעקע סביר נדרשות שנים של הקרבה וניסיון. להגדיר מישהו כמקעקע לאחר שעבר קורס זה בערך כמו לסמוך על מנתח שלמד לנתח בהתכתבות….

בארץ אין כל תעודת הסמכה מקצועית המגדירה את המקצוע כמקעקע. כל מי שמספר לכם שאתם מקבלים תעודה בסיום הקורס אתם יכולים לנחש למה היא שווה… אני לא מכיר אף סטודיו שהעסיק משהו כמקעקע לאחר שעבר “קורס” לקעקועים. אצלנו זה נחשב כסעיף פסילה מיידי בראיונות לעבודה…

אז איך מתחילים?

אם אין לכם קעקועים, תתחילו להתקעקע….. (יש מעט מאד מקעקעים בעולם ששווים משהו ואין להם קעקועים). אנחנו לא מאמינים שהסנדלר הולך יחף וגם מי שבאמת מבין בתחום יודע.. אתה לא יכול להיות כל כולך בתחום, לאהוב באמת את מה שאתה עושה ולא להיות מקועקע.

כסף לא באמת קונה מקצוע. יש הרבה מקומות שיקחו מכם כסף ויספקו לכם “קורס לקעקועים” לא תלמדו הרבה ולא תצאו מקעקעים. אם הם רוצים כל כך ,מאמינים בכם ורוצים ללמד אתכם שיבטיחו לכם המשך תעסוקה אצלם בסטודיו. (זה כנראה לא יקרה). מי שמבין יודע שמורה טוב לא מוצאים בקלות. מורה טוב ישקיע בכם הרבה וילמד אתכם בגלל שהוא מכיר אתכם, רוצה לעזור לכם ולתת מעצמו. ולא בגלל שכשהוא מסתכל עליכם הוא רואה שטרות….

הכרות עמוקה בין מורה לתלמיד במקצוע זה וכבוד הדדי הם הכרחיים ללימוד נכון, כמו בכל אמנות או מקצוע שדורש התמדה וניסיון.

אם ההורים צריכים להתקשר לסטודיו בכדי לברר בשבילכם, אתם עדיין ילדים ולא מתאימים בעליל !, סליחה.

אל תתקשרו לסטודיו לברר.

לכו למקום שמכירים אתכם. לא מכירים – תישארו בבית.

מי שבאמת רוצה ללמוד רצוי שימצא מורה שירצה ללמד אותו בתמורה לעבודה קשה מצידו. התלמדות אורכת זמן רב ודורשת הרבה משני הצדדים והיא לא החלטה שכדאי לקבל בפזיזות.

מאמר זה נכתב לא ממקום של התנשאות אלא בכדי “לחנך” את הלא מבינים….

מי שצריך להיות מקעקע יהיה בסופו של דבר מקעקע וימצא את הדרך!!!….

לא מיותר לציין שאצלנו אין “קורסים לקעקועים”. תודה!