זהו מאמר קצר העוסק בקעקועים לנשים ומה שביניהן. קצת היסטוריה, קצת מידע עדכני ובסופו ניתן כמה דוגמאות לקעקועים לנשים נפוצים ומשמעותם.

אם אתם תופסים את עולם הקעקועים כגברי בעיקר, אתם לא ממש טועים, אך נראה כי מגמה זו עומדת להשתנות… שנת 2012 היתה השנה הראשונה שבה התקעקעו בארה”ב יותר נשים מגברים. 23% נשים לעומת 19% גברים.

במאה ה-19 הנשים המקועקעות (בתרבות המערבית) היו בעיקר מהמעמד הגבוהה. הן קעקעו את עצמן בעיקר בידיים וברגליים בדוגמאות קטנות וצבעוניות שהיו בעיקר לשם קישוט וכמעין הצהרה אופנתית. הטרנד הזה דעך עם הזמן מכיוון שבאותו הזמן לערך הקרקסים החלו להציג נשים מקועקעות מכף רגל ועד ראש כאטרקציה להמונים. והאומנות הזו נתפסה כמשהו ששייך למעמד הנחות, הנחה שרבים מאמינים בה עד עצם היום הזה…

רוב המתקעקעים בתקופה ההיא היו עבריינים, אנשים בשולי החברה ומלחים…לא פלא שנשים וקעקועים לא ממש הלכו “יד ביד”…
.קעקועים לנשים

קעקועים לנשים יכולים לשמש בעצם כברומטר מצוין לחלומותיהן, רצונותיהן ופחדיהן של נשים לאורך ההיסטוריה. בתקופות בהן רעיונות שקשורים לגוף ולשחרור האישה היו בשיא המחלוקת..

קעקועים קוסמים לנשים בנות זמננו כאמצעי להעצמה נשית ולהגדרה עצמית בזמנים בהן הן צריכות להילחם על זכויותיהן לבצע הפלות, על נורמות של הטרדות מיניות וכו’…

בתקופה זו יש נשים מקועקעת יותר מבכל זמן אחר בהיסטוריה. איכות וכמות הקעקועים מדהימה והיא לא מאופיינת בסגנון אחד כמו בשנות ה70 וה-80 אלא במגוון עצום של דוגמאות וסגנונות החוצה את כל המאפיינים הדמוגרפיים.

רוב הנשים בישראל מקעקעות על עצמן קעקועים קטנים עד בינוניים אך ניתן לראות כבר גם מספר לא מבוטל של נשים שמקעקעות על עצמן קעקועים בקנה מידה גדול וגדול מאד. יש גם כמה עשרות נשים אמניות קעקוע בישראל.

רוב הקעקועים נעשים באזורים “סטנדרטיים” ו”עדינים” כגון פרק כף היד, קרסול, עורף וכו’..

להלן כמה דוגמאות נפוצות יותר שיכולות להיות מסווגות כקעקועים לנשים אך לא רק…

קעקוע לוכד חלומות-  אצל האינדיאנים בצפון אמריקה מאמינים כי הם לוכדים את החלומות הרעים (כמו בקורי עכביש) ומאפשרים רק לחלומות הטובים לעבור.

קעקוע פרפר- סמל להתפתחות, חופש ולידה מחדש.

קעקוע נוצה- קעקוע נפוץ לנשים. מסמל חופש וקלילות, אך יכול גם לבוא כחלק מכנף של מלאך עם משמעויות אישיות נוספות.

קעקוע לב- בד”כ מסמל אהבה על כל גווניה, חיפוש, מציאת או אובדן.

קעקוע איפיניטי (אינסוף)- בדרך כלל מסמל “לנצח” ויכול לבוא בצירוף של אלמנטים נוספים. שמות אנשים אהובים. מילה שמתחברים אליה או כל דבר אחר שמדבר אליכן.

קעקוע סרט (קשר פרפר)- קעקוע נשי מובהק. על פניו נראה כקעקוע קישוטי ופשוט. אך לפעמים מבוצע בהקשר של זיכרון. לזכור משהו/מישהוא חשוב לנו.

קעקוע מפתח-  בעיקרון בא לסמל את הרעיון “כשדלת אחת נסגרת השנייה נפתחת”. כמו כן מסמל תובנה מסוימת או מחשבה שהיא בעלת חשיבות למקועקע . כגון המפתח לחיים הוא אושר והמפתח לאושר היא האהבה.

קעקוע של סביון- סביון הוא פרח מיוחד במינו ומראהו מושך אליו ילדים. שכזה הוא מסמל ילדות ועליצות. מסמל את יופי ההתבגרות. וכאשר נושפים על הזרעים שלו ומביעים משאלה הוא מתקשר להגשמה ותקווה.

קעקועים זוגיים- בד”כ בין בני זוג/חברים טובים/אחים. יכול להיות כל דבר בעצם ששניכם מתחברים אליו. מנציח את הביחד.

קעקוע חץ- מסמל הגנה. שני חצים לכיוון נגדי מסמלים מלחמה. שניים מצטלבים סימן לחברות. מסמל גם התכווננות למטרה מסויימת. בד”כ חץ דרוך בקשת מסמל קושי/אתגר להתגבר עליו.

קעקוע יהלום- מסמל עמידות וחוזק. יופי פנימי/חיצוני ועושר.

קעקוע חמסה- מסמל את יד האלוהים. הגנה שמיימית והרחקת עין הרע. מרחיק אנרגיה שלילית ומביא מזל טוב. בד”כ מלווה בעין באמצע שגם היא מרחיקה עין הרע.