קעקוע הדרקון הוא אחד הסמלים החזקים והנפוצים בעולם כולו. האמונה בכוחו הרב של הדרקון מצויה בתרבויות רבות ומגוונות על פני כדור הארץ. בהודו ובמזרח הרחוק סוגדים להם עוד בימנו אנו. האצטקים הקריבו קורבנו לנחש המכונף. גם באירופה, אמריקה ואפריקה ידוע על דמויות הדומות לו בתכונותיו. בתרבות המערבית מתגלה הדרקון כיצור מאיים בעל כוחות אפלים ושטניים כנראה כתוצאה מהדמיון שיש לו לנחש מגן העדן. במזרח הרחוק הוא מסמל את כח החיים הטהור. הוא משלב בתוכו תכונות רבות המאזנות כוחות חיובים ושליליים כמו היין ויאנג המסמל את כל כוחות היקום וכל אשר בו.

קעקוע דרקון

באסיה מוטיב קעקוע הדרקון נפוץ מאד. דמותו מורכבת  מכמה חיות גשמיות: ראש של גמל, קרניים של אייל, עיניי ארנב, אוזני פרה, צוואר נחש, ורגלי טיגריס/עיט. מפיו יוצאת אש או סילון מים המתגלים כעננים. הדרקון מסוגל לשנות את גודלו ולעשות את עצמו לבלתי נראה.

קעקוע דרקון המים מתקשר לחיות של המים ככוח המניע את העולם ומסמל התחדשות. דרקון זה יאחוז לרוב פנינת אש המייצגת לחילופין את השמש,ירח, רעם או את כוחות העולם, הכל תלוי בהקשר שבו יצויר הדרקון.

בסין דרקון בעל חמש אצבעות מסמל את הקיסר. ובא לתאר את כוחו העצום וחוכמתו הרבה.

מקעקעים רבים עדיין מנסים לתפוס את המסתורין הרב שלו בדוגמאות שהם יוצרים. לרוב המקעקעים היפנים יקעקעו את עיני הדרקון רק כאשר ישלימו את כל הקעקוע, מתוך מחשבה שנפש הדרקון תכנס אל הקעקוע רק כאשר הוא גמור.

תשע מינים שונים של דרקונים מתוארים במסורת. כולם חזקים, מאכלסים את הארץ, הים והשמיים. כולם שומרים על אוצרות חבויים של היקום. יש הטוענים כי מיתוס הדרקון התפתח ממאובנים של דינוזאורים שעצמותיהם ושיניהם שימשו כחומרים בעלי סגולות רפואיות בתרבויות שונות.

קעקועי דרקונים אסייתים נטמעו לחלוטין בסגנון הקעקועים המערבי מאז פתחה יפן את שעריה לעולם המערבי מאמצע המאה ה-19 לערך. יש הטוענים שסגנון הקעקועים האוריינטאלי הוא זה שאחראי בעצם לשגשוג המחודש של אומנות עתיקה זו.

לפי המסורת הסינית העתיקה הקוי (קרפיון) שנאבק בשחייה כנגד הזרם וצולח כאשר הוא עובר סופסוף את המפל השמימי יהפך לדרקון. ממש כמו שקעקועים שאנו נושאים על גופנו משנים ומעצימים אותנו.

הקסם המסתורי של הדרקון ממשיך לחיות בעור של רבים מבינינו, בכל רחבי העולם, הנושאים אותו תוך כדי מימוש המיתוס העתיק הזה.